Хранителен режим според възрастта – I част
През периода на съзряването и пубертета начинът ни на хранене определя доброто ни здравословно състояние през следващите десетилетия. Не бива да променяме или забравяме добрите навици и през периода на бременността, а още по-малко в зряла възраст. Трябва да поставяме над всичко балансираното и здравословно хранене и да го спазваме, дори ако в определени моменти апетитът ни намалява или обратно – драстично се покачва.
Доказано е, че правилното и здравословно хранене може да ни предпази от определени болести, особено на храносмилателната и сърдечносъдовата система. Каквато и да е възрастта ни обаче, трябва да си дадем сметка за значението на хранителния процес и продуктите, които консумираме, за доброто ни здравословно състояние, както и да не отлагаме във времето прилагането и спазването на добрите навици, свързани с тях.
Пубертетът. Хранително нестабилна възраст, в която драстичните диети са пагубни за организма.
По време на съзряването нуждата от храни, даващи по-голяма енергия, е най-изострена. Ето защо е добре дневното меню на подрастващите да се равнява на около 3000 калории дневно. Те от своя страна представляват с 30% повече от тези, необходими на възрастния човек.
Тийнейджърките се хранят по-обилно в сравнение например с 25 – 30-годишните жени. Това е напълно естествено, тъй като подрастващите се нуждаят от повече енергия, за да могат процесите, свързани със съзряването им, да протичат нормално.
Ето защо между 12-ата и 18-ата година храненето 3 пъти на ден и следобедната закуска са абсолютно оправдани. Това обаче много рядко се спазва и при проведено международно изследване повечето запитани момичета са отговорили, че спазват диета.
За да не надебелеят дори с няколко грама (при положение че са изцяло в процес на развитие и имат нужда от енергия), девойките спазват изключително нездравословни режими на хранене. Те ядат само на обед или често в продължение на дни изцяло гладуват, менюто им се състои единствено и само от хранителни добавки или пък заместват храната с цигарите. Това води до липса на витамините А, С, В6, В9 (или т. нар. фолиеви киселини), на цинк и калций. Следователно, без значение дали тийнейджърките не се хранят достатъчно, заменят естествените храни с изкуствени заместители, или обратното – прекаляват с калоричните (бонбони, шоколад и тестени изделия), те вредят на здравето си. На тяхната възраст това може да попречи на правилното развитие на костната им система, което от своя страна да предразположи след години към появата на остеопороза.
Добрите навици, необходими за правилното развитие на тийнейджърките.
Те трябва да бъдат подтиквани да консумират 4 млечни продукта дневно. Изборът е богат, но най-добре е това да бъде сирене, бедно на мазнини и богато на калций. Ако подрастващото момиче не го обича, то тогава консумацията на полуобезмаслено кисело мляко е задължителна за него. Ако и това се окаже не по вкуса му, за да си набави необходимата доза калций, то трябва да пие минерална вода, която е богата на Са. Проведените изследвания ясно показват, че жените консумират по-голямо количество плодове и зеленчуци от мъжете.
Наблюдава се обаче тревожна тенденция момичетата и жените между 8 и 26 години да намалят драстично употребата на тези толкова полезни за организма продукти. Възможно е това да е в резултат на повишеното предпочитание към газираните напитки, шоколадовите изделия и тези, които съдържат консерванти.
В този случай са наложителни следните мерки:
- десертите трябва да бъдат на базата на плодове: компоти, печени ябълки, плодова салата и др.
- при приготвянето на пица, макарони и ориз е задължително да се прибавят зеленчуци.
- при следобедната закуска плодовите шейкове са за предпочитане пред тестените закуски.
- необходимо е салата от пресни зеленчуци (домати, краставици, маруля, зеле, моркови и т. н.) винаги да предшества обеда или вечерята.
- купуването на бонбони и бисквити да бъде в ограничени количества, а най-добре е те изцяло да се заменят с пресни или сушени плодове.
- газираните напитки съдържат консерванти, ето защо най-подходящи са прясно изцедените плодови сокове, като най-препоръчвани са ябълковият, гроздовият, портокаловият и мултисоковете.
Рибата – задължителна за подрастващите
Не са много децата и тийнейджърите, които обичат да я консумират. Тя обаче трябва да присъства в менюто им 2 пъти седмично.Най-трудно е да ги убедим в това между 6-ата и 9-ата им година, когато те са най-чувствителни към силните и специфични миризми. Независимо от това, е препоръчително да се правят опити детето да свикне с рибното меню, като за целта то му се предлага системно. С времето малчуганът ще приеме и дори ще започне да оценява вкусовите му качества. Следните съвети ще са ви от полза, за да го подтикнете да консумира риба:
- като начало можете да му предложите риба тон от консерва – децата я обожават, особено когато е в зелена или картофена салата.
- прибавете накъсана на парчета сварена риба (или от консерва) в сосовете (най-вече доматения) – така миризмата й няма да бъде толкова силна и детето по-лесно ще свикне да я яде.
- рибата треска в повечето случаи се харесва на малчуганите, ето защо можете да я приготвяте без притеснение, че те няма да искат поне да я опитат.
източник: www.rozali.com