За феномена ICO – спекулация или иновация с бъдеще за туризма
Нарастването на интереса към ICO (първаночално предлагане на монети или „продажба на символи”) и децентрализиране на финансовите разплащания е световен феномен, който формира общество от компании, въвеждащи технологията блокчейн в своите платформи. Те вярват, че блокчейн и ICO изцяло ще променят начина, по който се прави бизнес и единствената заплаха е за тези, които не участват.
Първото набирането на финансиране чрез криптовалути е през 2014 г., когато Etherium събира пари в токен продажба и набира приблизително 2.3 млн. долара. Истинският бум на тези продажби става през 2017 г., след което сякаш балонът се спуква. Днес, в условията на спадане на курсовете на криптоактивите, има отново възможност за предлагане и купуване. За начало повече отвсякога е нужна пробивна иновация и експертен екип.
За повечето хора е непонятно как някой може да си купи например апартамент с криптовалута. Има и български криптопроекти в годините преди Ковид, които събират голям капитал (на стойност над 10 млн. долара). Това се случва чрез ICO – първаночално предлагане на монети.
Не всичко е розово. Органът за финансово поведение на Обединеното кралство предупреждава, че ICO са много рискови и спекулативни инвестиции, в някои случаи са измами и често не предлагат защита за инвеститорите. Дори в случаите на легитимни ICO, финансираните проекти обикновено са в ранен и следователно високорисков етап на развитие. Правният статут варира значително в различните страни и в много от тях е все още неопределен или се променя. В Китай периодът на изключително бързо приемане в началото на 2014 г. е последван от забрана за боравенето с биткойн от страна на Китайската централна банка. В началото на септември 2017 в Китай са обявени за незаконни и операциите по първоначално предлагане на токени в криптовалута. В Русия, макар криптовалутите да са законни, е незаконно да се купуват стоки с каквато и да е валута, различна от руската рубла. От 2014 г. данъчната служба (IRS) на САЩ е узаконява третирането на биткойн като актив, вместо като пари. По този начин биткойн става облагаем с данък.
Засега най-голямото българско ICO е Aeternity, регистрирана в Лихтенщайн от българина Янислав Малахов. Проектът набира 35 млн. долара капитал чрез ICO. Според Бялата книга на проекта, той трябва да осигури по-висока поверителност на транзакциите и да ги направи по-бързи. Съоснователите на Aeternity набират 12 млн. долара и от друг проект AdEx, насочен към децентрализиране на рекламния бизнес. Идеята тук е да набере капитал и да използва блокчейн, като премахне посредниците Google AdSense and AdWords. Неслучайно през 2018 Google забранява рекламите за дигитални валути, а през 2021 г. отменят тази забрана, но въвеждат изисквания и сертифициране от Google. „Рекламите за първоначални предложения на монети, протоколи за търговия с DeFi или други реклами, насърчаващи покупката, продажбата или търговията с криптовалути или свързани продукти” продължават да са забранени. На практика в България се създава общество от хора, които работят по общи проекти и те стигат и до ICO, което предлага премахване на посредниците в туристическия бранш – проектът Lockchain, по-късно преименуван на Locktrip, за по-лесна разпознаваемост като туристическа платформа.
Не е ли това директна война с цели браншове, конкретно в туризма – война с Airbnb и Booking? Този светкавичен и необратим трансфер на реална стойност през Интернет, контролиран от всички заинтересовани участници, наистина е революционно елеминиране на финансовите и други посредници. Locktrip e на пръв поглед за потребителите един сайт, от който те могат да си резервират хотел или апартамент. Разликата е, че те му предлагат да сравни цените на Locktrip с тези на монополистите в бранша и да се увери, че тук е много по-евтино. Проектът се рекламира като маркетплейс с 0 % комисионна, поради липсата на всякакви посредници при осъществяване на финансовата сделка.
С настъпването на Ковид кризата доставчиците на туристически услуги стават най-засегнатите от цялата икономика. Редица държави, като Италия, Испания, Мексико, разчитащи основно на приходи от туризъм, са изправени пред необходимостта от спешни иновативни подходи, за да оцелеят. България със своя и без това незавиден туристически принос към икономиката, спешно се нуждае, освен от дигитализация, но и от съвършено нов подход при маркетиране на своя туристически продукт. Пред фалит са големи туроператори като Музенидис Травъл, много от по-малките изцяло сменят своята дейност. През септември 2020 г. големият Томас Куук със 178 –годишна история е закупен от китайския конгломерат Фосун и предлага организирани пътувания само онлайн и по телефона. Томас Кукк повлече и своя български партньор Астрал Холидейз, който фалира през 2019 г.
Водена от идеята за дигитален рестарт на българския туризъм, през 2018 г. пловдивската компания „Орфей Клуб Уелнес” стартира работа по туристическа платформа с вградена социална мрежа www.tripxv.com. Нейната идея е да покаже на потребителите, мечтаещи за любимото си пътуванe с приятели, че могат чрез платформата да намерят желаното място, да направят резервация на хотел и активности и без да излизат от нея да поканят своите приятели, да организират малка група и заедно да преживеят мечтаното пътуване – виртуално и реално. Платформата се отличава от останалите, защото предлага освен пътуване и непрекъснато преживяване чрез видеостена, на която преди, по време и след пътешествието общуването не спира. През 2021 г. добяват към нея и мобилно приложение, чрез което се споделят снимки и видео и в условията на затруднено придвижване туристическият процес продължава, като всеки от общността споделя прекрасни преживявания от дестинацията, в която се намира и полезна информация за нея. Членството в платформата е само с препоръка от участници.
Може ли платформата www.tripxv.com да се превърне в основа за революционно предлагане на монетни оферти? Бъдещето ще покаже. Но със сигурност точно в момента, когато туризмът най-много се нуждае от обединяване, една междунардна туристическа общност, споделяща изпитани от първо лице трипове, активности, хотели, ресторанти, екскурзоводи и други туристически услуги, може да помогне за по-бързото възстановяване на най-засегнатия от Ковид икономически сектор. Екипът на пловдивската платформа работи по базова версия, която може да се окаже унифициран модел за туристическия бизнес и да иновира неговата дейност, като включи Блокчейн и ИИ и на практика направи процеса по предлагане, резервация, заплащане и маркетинг на едно туристическо пътуване напълно безплатен, светкавично бърз и необратимо сигурен.
Автор: Виделина Гандева